Обучаваща катедра: Електронна техника и микроелектроника
Форма на обучение: Редовна (4 години) / Задочна (5 години)
Семестриална такса: Редовна 325 лева / Задочна 275 лева
Образователно – квалификационна степен: „Бакалавър“
Професионална квалификация: „Инженер по електроника“
Студентите от специалност “Електроника” получават диплома за ОКС (образователно-квалификационна степен) “Бакалавър” с професионална квалификация “Инженер по електроника”.
При изявено желание в края на трети курс студентите, обучавани по специалност „Електроника“, могат да подадат заявление да бъдат прехвърлени в специалност „Медицинска електроника“, което ще им позволи да завършат и получат диплома по специалността „Медицинска електроника“.
Успешно завършилите обучението си намират реализация основно в области, свързани с разработка, производство и експлоатация на микропроцесорни и PC-базирани системи за контрол и управление, медицинска апаратура, силови електронни преобразуватели, електронни системи за възобновяеми енергийни източници, интегрални схеми, битова електроника и други.
През първите две академични години се изучават широк кръг фундаментални и общотехнически дисциплини.
През третата и четвъртата академични години студентите се изграждат като специалисти по електроника, изучавайки редица специални дисциплини в областта на аналоговата и микропроцесорната схемотехника, компютърното симулиране и проектиране, микроелектрониката, силовата електроника и други.
Студентите имат възможност да изберат измежду няколко направления за специализация, като в зависимост от избора им те получават по-задълбочена по: Индустриална електроника, Медицинска електроника, Микроелектроника или Електронни системи за ВЕИ.
Модерните софтуерни пакети за компютърна симулация и проектиране MATLAB, PSPICE, CADENCE и др., системите за развитие на Texas Instruments, Xilinx, Altera, Agilent, National Instruments и др., както и програмирането на С/С++/C# и VHDL/Verilog, предоставят възможности както за съвременно практическо обучение, така и за осъществяване на научно-изследователски и приложни разработки.
Реализацията на инженерите по електроника е в много български и чужди фирми, като: Integrated Device Technology, ASIC Depot, Visteon Electronics, SmartCom, Медикосервиз ООД, Sensata Technologies, ЕЛПАК ООД, Саундмастер ООД, Sonic Hybrids Ltd, Техносенс ООД , Елдоминвест ООД, Melexis Semiconductors, ABC Windfarm, Коортех ООД, Илан Медицинска Апаратура, Микросистеми ООД и други. За част от студентите някои от фирмите предлагат стипендии и възможности за повишаване на практическата им подготовка чрез летни стажове в реална работна среда.
Международните контакти на катедрата дават възможност за ежегодно специализирано обучение на изявени студенти и докторанти в университети в Белгия, Гърция, Франция, Англия и Германия, а от 2016г. – и в Испания.
Катедра „Електронна техника и микроелектроника ” участва в национални и международни проекти и предоставя на студентите възможности за включване в екипите по някои от тях.
След придобиване на ОКС „Бакалавър” катедрата предлага редовно и задочно обучение в следващите образователни степени: ОКС “Магистър” и ОНС (образователна и научна степен) „Доктор“.
През 2017г. се навършват 30 години от създаването на катедра “Електронна техника и микроелектроника”. През целия този период под ръководството на висококвалифицирани преподаватели, в непрекъснато осъвременяваните лаборатории на катедрата, е провеждано висококачествено обучение на инженери по електроника.
Балообразуване:
1. Оценка от успешно положен електронен изпит в ТУ-Варна или оценка от ДЗИ:
- Тест по Математика, Физика или ОТП – Коефициент 3;
- Тест по БЕЛ – Коефициент 2;
- Оценка от ДЗИ – Коефициент 2;
2. Оценка по „Математика“ от диплома за средно образование или Академична справка.
3. Среден успех от Дипломата за средно образование или от Академична справка.