Обучаваща катедра: Електронна техника и микроелектроника
Форма на обучение: Редовна (4 години) / Задочна (5 години)
Семестриална такса: Редовна 325 лева / Задочна 275 лева
Образователно – квалификационна степен: „Бакалавър“
Професионална квалификация: „Инженер по биомедицинска електроника“
Студентите, завършващи специалност „Биомедицинска електроника“ получават диплома за образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ с професионална квалификация „Инженер по биомедицинска електроника“. Успешната реализация на завършилите бакалавърската програма е в следните основни направления:
- В болничните заведения - в техническите отдели на болничните заведения, отговорни за обслужване, ремонт и поддръжка на медицинска електронна апаратура;
- Във фирмите с предмет на дейност търговия, ремонт и обслужване на медицинска апаратура;
- Във фирмите, занимаващи се с разработване и производство на нова електронна медицинска апаратура.
През първите две академични години се изучават фундаментални и общотехнически дисциплини. През третата и четвъртата академични години, студентите получават теоретични знания и придобиват практически умения по основни и профилиращи технически дисциплини като: аналогова, импулсна и микропроцесорна схемотехника, измервания в електрониката, преобразователна техника и други, с отчитане на специфичната гледна точка на бъдещия инженер по биомедицинска електроника.
В последствие се развиват и чисто инженерни знания и умения в посока на цифрова обработка на биомедицински сигнали и изображения, принципи, особености и схемни решения в различни класове медицинска апаратура, изисквания и особености на клиничната техника, и др. Отделя се внимание и на икономическите аспекти във фирмените дейности. Обучението се провежда от висококвалифицирани специалисти, придобили допълнителна квалификация и/или научна степен във водещи европейски университети. Катедра „Електронна техника и микроелектроника“ разполага със съвременни, добре оборудвани лаборатории, позволяващи качествен учебен процес с теоретична и практическа насоченост.
Катедрата поддържа международни контакти, които дават възможност за студентска мобилност с цел обучение и разработка на дипломни работи в редица европейски държави като Белгия, Гърция, Финландия, Франция, Германия и др.
Развиваната интензивна дейност по редица национални и международни проекти позволява включване на изявени студенти в реални научно-приложни дейности, което допълва и разширява техните знания и умения.
След завършване на обучението си студентите имат възможност да продължат образованието си в по-високите образователни степени ОКС„Магистър“ и ОНС„Доктор“.
Балообразуване:
1. Оценка от успешно положен електронен изпит в ТУ-Варна или оценка от ДЗИ:
- Тест по Математика, Физика или ОТП – Коефициент 3;
- Тест по БЕЛ – Коефициент 2;
- Оценка от ДЗИ – Коефициент 2;
2. Оценка по „Математика“ от диплома за средно образование или Академична справка.
3. Среден успех от Дипломата за средно образование или от Академична справка.