Начало За ТУ-Варна

Обща информация

Началото на висшето техническо образование в гр. Варна е поставено през 1945г. със създаването на Държавния университет “Св. Кирил Славянобългарски”. Технически университет – Варна е приемник на този първи университет и продължава традициите, установени от Висшия машинно-електротехнически институт –Варна.

Първите студенти, постъпили през учебната 1963/64г., са се обучавали в седем специалности В момента Университета предлага на своите студенти 30 специалности за обучение в образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” и „бакалавър”, около 60 магистърски програми и 33 докторантски програми.

През 2014 г. ТУ-Варна получи една от най-високите оценки за институционална акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) за срок от шест години.

През учебната 2017/2018г. в Технически университет – Варна се обучават над 4000 редовни, 2200 задочни, 190 чуждестранни студенти, както и 270 български и чуждестранни докторанти. Обучението се осигурява от висококвалифицирани професори, доценти, доктори на науките и доктори.

За 55 години са се дипломирали 53 343 инженери, агрономи и специалисти в социалната сфера.

Ние Ви предлагаме:

• Съвременна учебна база с 50 лекционни и 86 модерно оборудвани семинарни зали, 230  лаборатории, тренажорни комплекси
  • Най-голямата техническа библиотека в Североизточна България
  • Общежитие с над 1500 места и студентски стол
  • Обучение в чужбина по Еразъм+
  • Стипендии за успех, стипендии от фирми
  • Индивидуално спонсорство за семестриални такси от фирми
  • Целеви социални помощи за студенти
  • Кариерно консултиране
  • Платени студентски стажове по специалността
  • Договори с работодатели от различни браншове
  • Европейски дипломни приложения
  • Cisco Academy
  • Допълнителни курсове по различни професии в Квалификационния център
  • Сертификати и награди за постижения в различни области
  • 12 безплатни клуба по интереси към Студентски съвет
  • Модерен спортен комплекс в кампуса на университета
  • Представителни отбори по футбол, волейбол, тенис и др.